HABERLER

Yaşayan Efsane Folkart Gallery'de

Yaşayan Efsane Folkart Gallery'de

Salgado, "İşçiler" adlı kolleksiyonu ile Folkart Gallery'de İzmirlilerle buluşuyor.
Brezilya'da "Yaşayan Efsane", dünyada ise "En önemli belgesel nitelikli insan fotoğrafçısı" olarak bilinen Sebastiao Salgado, Türkiye'nin en büyük sanat galerisi Folkart Gallery'de İzmirli sanatseverlerle buluşacak. Sanatçının "Workers" (işçiler) adlı kolleksiyonunda bulunan 63 fotoğraf, 1 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında Folkart Gallery'nin 2015-2016 sezonunun açılış sergisi olarak İzmir'e gelecek. Sebastiao Salgado'nun çektiği insan fotoğraflarından çok etkilendiğini söyleyen Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, "Serginin Folkart Gallery aracılığıyla ilk defa İzmir'e getirilecek olması da bizim için ayrıca bir gurur kaynağı" dedi. 

SALGADO KİMDİR? 
Çektiği belgesel nitelikli insan fotoğrafları ile çığır açan Brezilyalı Sebastiao Salgado, İkinci Dünya Savaşı'nın en buhranlı döneminde 1944 yılında dünyaya geldi. Ekonomist olan Salgado, ABD Başkanı Reagan'a düzenlenen suikastte çektiği fotoğraflar sayesinde krizde olan Magnum Fotoğraf Ajansı'nı kurtardı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/egeli/2015/06/28/yasayan-efsane-folkart-galleryde


Bir Hürriyet Türküsü’ Folkart Gallery’de İzmirlilerle Buluştu

Bir Hürriyet Türküsü’ Folkart Gallery’de İzmirlilerle Buluştu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Ordusu’nun zaferleriyle adeta destanlaşan Çanakkale Savaşları’na ait, bugüne kadar yayınlanmamış 100 fotoğraf ile Gelibolu Yarımadası’nda bulunan tarihi eserlerden oluşan “Bir Hürriyet Türküsü” sergisi Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıldönümü olan bugünde Folkart Gallery’de, İzmirliler ile buluşacak. Sergi 19 Nisan’a kadar devam edecek.


 İzmir’i Büyüleyen ‘Eller’

İzmir’i Büyüleyen ‘Eller’

Açılış sergimiz olan ve ülkemize ilk kez getirilen dünyaca ünlü Alman Cerrah Prof.Dr. Hans Zilch’in “Ellerin Büyüsü” adlı koleksiyonu sanatseverleri büyüledi. Picasso’dan Rodin’e, Abidin Dino’dan Bedri Rahmi Eyüboğlu’na kadar Türk ve dünya sanatına yön vermiş 150 sanatçının eserlerinden oluşan koleksiyonu sergilenmeye başladığı 8 Şubat 2015’ten beri beş bin’i aşkın kişi gezdi. Sergiye sanatseverlerin yanı sıra anaokulları, ilköğretim okulları, liseler ve çeşitli üniversitelerden öğrenciler de büyük ilgi gösterdi.